«Люблю плутати читача»: сучасна українська письменниця Ксенія Циганчук

 Психологи стверджують, що читання детективів 
допомагає подолати стрес…
Ксенія Циганчук

В сучасній українській літературі жанр детективу останніми роками представлений досить широко – у форматі історичних, містичних, психологічних, іронічних детективів. 

Однією з представників цієї когорти авторів є Ксенія Циганчук - українська письменниця, лауреатка Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», а також літературної премії ім. Михайла Дубова у номінації «Проза».

Я познайомилась із нею у вересні 2019 року коли вона разом із Аллою Рогашко відвідали Херсонщину в межах проєкту Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва імені Бориса Лавреньова  за підтримки УКФ «Книгомандри: літературний тур Херсонщиною». Тоді крім Херсона письменниці  відвідали Велику Олександрівку і провели презентації в районній бібліотеці та навчальному закладі. 

Детальніше, кому цікаво можна познайомитися тут 

Так зав’язалась дружба бібліотеки з авторкою. Вона неодноразова брала участь у наших бібліотечних проєктах онлайн вже під час повномасштабного вторгнення.

 IV Південний фестиваль книги та читання «Книжковий Миколай» 
(16-18.12.22)



Тиждень молодіжної книги «Молодь читає, творить, перемагає»
(24-28.04.23)
«У понеділок пройшла онлайн-зустріч із Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова. Саме цього дня розпочався Тиждень молодіжної книги - 2023 онлайн - книжкова туса «Де б ми не були, а в серці – Херсон!» 
Говорили про нові книги, згадували Книгомандри Херсонщиною. Скажу так: як письменниця часто співпрацюю із бібліотеками, тож з власного досвіду знаю, що далеко не всі бібліотекарі так переймаються своєю справою, як працівники Лавреньовки. А, зважаючи на те, які нині склалися умови роботи для херсонських бібліотек, тим паче захоплююся ними. Тож я бажаю бібліотеці успіхів у починаннях і, звичайно, щоб усі якомога швидше повернулися до своїх домівок і до мирного життя. Перемоги нам усім!», - написала Ксенія на своїй сторінці у Facebook.

Трішки біографії
    Ксенія Циганчук народилася 8 березня 1986 року в м. Рівне в родині викладачів. У 2003 році закінчила загальноосвітню школу № 24. У 2008 році закінчила Рівненський державний гуманітарний університет (факультет іноземної філології), спеціальність - вчитель іноземних мов та зарубіжної літератури. З 2007 року працювала вчителем у школі, потім викладачем у вузі та на курсах іноземних мов. Захоплюється дослідженням старослов'янських казок та міфології, вивченням іноземних мов, фітнесом, подорожами. Проживає у м. Рівне.
    Писати почала з молодших шкільних років для свого задоволення. Публікувалася у періодичних виданнях. Пише українською мовою у жанрі детектив, трилер, горор.
    В 2016 році світ побачив роман «Коли приходить темрява», який отримав спеціальну премію від Андрія Кокотюхи «Золотий пістоль» за найкращий гостросюжетний детектив. І він дійсно "вистрілив", бо так почався творчий шлях письменниці, яка пише детективи.
    В 2019 році вийшов роман «По той бік пам'яті», яка спричинила резонанс у соцмережах і став одним з перших бестселерів видавництва «Дім Химер». 
І в тому ж 2019 році у видавництві «Фоліо» вийшла перша книга серії «Поліцейський детектив» — «Кривавими слідами». 
    Перші книги серії: «Кривавими слідами» та «Убивця з підземелля» засновані на реальних подіях. Але імена, дати й локації змінені. Під час написання  романів цієї серії авторка консультувалася зі слідчими та патрульними, а також виїжджала разом з ними на виклики. Наступні романи цієї серії, як говорить авторка, побудовані на вигаданих подіях, тому що психологічно дуже важко потім після написання цих творів. Але вони не менш цікаві ніж попередні.
    В 2019 році Ксенії призначено Стипендію Президента України (для молодих письменників і митців).
    Вона любить подорожувати містами України, особливо пішки.. І вважає, що це потрібно для перезавантаження, а також для знайомства з новими місцями та людьми. Це допомагає творчості. Про це вона розповідала на літературному квартирнику "Троянди й виноград" в Київському літературно-меморіальному музеї Рильського.

   

Книги серії «Поліцейський детектив», які вийшли у видавництві «Фоліо», об’єднує те, що в цих творах головними героями є парочка поліцейських – слідчий Єгор Скляр та патрульна Власта Коваль.

 «Кривавими слідами» 
Молода дівчина несподівано знаходить свого нареченого італійця вбитим. Справа далеко не така проста, як може здатися на перший погляд. Практично всі, хто так чи інакше пов’язаний з убитим італійцем, мають алібі. То хто ж злочинець? Хтось із найближчих друзів та родичів чи все-таки невідомий, який приїхав із самої Італії, аби завершити справи минулого?
 «Убивця з підземелля» 
Наляканий безхатько звертається до патрульних: у загадковому підземеллі, що його недавно розкопали вчені, він наштовхується на понівечене тіло жінки. Запитань більше, ніж відповідей: ім’я вбитої, місце та знаряддя вбивства... І головне: хто це зробив? 
 «Кубік Рубіка» 
Слідчий Єгор Скляр і патрульна Власта Коваль незаплановано зустрічаються на курсах у Харкові. Щоби згаяти час поза навчанням, Єгор допомагає своєму давньому другу розслідувати декілька заплутаних справ. Єгор і Власта опиняються у вирі смертельно небезпечних подій, що матимуть непередбачувані наслідки. Але ризик не зупиняє слідчого, який прагне викрити злочинців і розв'язати драматичну загадку зникнення і загибелі молодої пари.
 «Право на вбивство» 
Випадкові перехожі натрапили в лісі на вбитого. Справа непроста. Протягом розслідування цього вбивства з’являються все нові й нові загадки. Коло підозрюваних стискається, але вбивця — як тінь. І ось поєднались дві, на перший погляд, нічим не пов'язані справи...
Так хто ж таки вбивця?
 «Привиди серед нас» 
Від руки невідомого вбивці гине Єгор Скляр. Але це тільки початок. Здається, небезпека чатує на кожного, хто знав Єгора. От тільки ніхто не може спіймати злочинця: той невловимий, наче привид.
За справу береться легендарний слідчий Адріян Скляр — батько Єгора. Знайти та покарати вбивцю сина — справа честі для нього. Під підозрою — всі.
«Неспростовні докази» 
Владислав Новацький — людина, яка у своєму житті мала все, чого тільки можна бажати. Жінку, яку безтямно кохав, успішний бізнес і багато грошей. Тільки одного дня він дізнається про зраду дружини, а його самого обвинувачують у вбивстві її коханця. Відсидівши термін, Новацький вирішує відновити власну репутацію, знайшовши справжнього злочинця. 

 «Коли приходить темрява» 
    Детектив вийшов у видавництві «Клуб сімейного дозвілля» в 2019 році.

    І саме цей роман повернув мені любов до цього жанру. Настільки сподобалось вираховувати вбивцю протягом прочитання, а він з кожним розділом ставав іншим, а не тим на кого я подумала. А фінал мене просто збентежив… Сказати, що я була в шоці, це нічого не сказати.
Коротко сюжет.
    Усе більш жорстокими та цинічними стають вбивства, які скоює загадковий рівненський маніяк… Ставши першим, хто опинився на місці злочину, Назар тепер постійно відчуває на собі чийсь холодний погляд. Так, наче дивиться темрява… Хтось стежить за квартирою його коханої Лізи та її молодшої сестри, а слідчий Малашко неначе безсилий щось вдіяти. Це змушує Назара з дівчиною самим узятися за справу. Єдине, що їм відомо — вбивця все звужує кола, наближаючись до хлопця. Він той, хто зовсім поруч… Інтуїція ніколи ще не підводила Назара, і він відчуває — лише маленьке зусилля, і він зазирне в очі вбивці…

«По той бік пам'яті» 
    Хорор-казка вийшла у вінницькому  видавництві «Дім Химер», завдяки якому Ксенія і стала учасницею проєкту «Книгомандри: літературний тур Херсонщиною» у вересні 2019 року і познайомила читачів Херсонщини зі своїми романами: «По той бік пам'яті» і «Коли приходить темрява».
    Кажуть, чарівні казки — то не просто вигадки народів світу, а відгомін реальних подій, які відбувалися у дохристиянські часи. Зокрема й моторошних обрядів ініціації, що їх проходила тодішня молодь у хатинах-домовинах посеред дрімучого лісу…
    Наші дні. Дві дівчини та троє хлопців вирушають на відпочинок за місто. Проте їхні плани летять шкереберть, щойно друзі опиняються на роздоріжжі біля поламаної автівки й у пошуках допомоги прибиваються до старого занедбаного хутора. І давня казка оживає, змушуючи кожного згадати свій найпотаємніший страх.
    Що ж приховує колективне несвідоме наших предків упродовж тисячоліть, і які жахи насправді закодовані у знайомих нам з дитинства народних казках? Про це розповідала Ксенія на зустрічах з молоддю Херсонщини. І це сприймалось на ура. Тому що в 2019 році українські сучасні автори тільки починали писати в цьому жанрі.
    Для мене це була перша книга цього жанру. І в той час я не дуже сприйняла її. Хтоб сказав мені, що я буду читати такі книжки, я б не повірила. Але дійсно, якщо твір якісний, не важливо якого жанру, він заслуговує на увагу.

 «Хто тебе вбив?» 
    Цей детектив вийшов у 2023 році у видавництві «Фоліо».
Отримала книжку від авторки з автографом зовсім недавно. Ми зустрілись в Київському літературно-меморіальному музеї Максима Рильського на літературному квартирнику «Троянди й виноград», де Ксенія була запрошеною гостею. Ми сиділи, пили чай зі смаколиками за круглим столом  у кімнаті з роялем, і спілкувались так, як колись Максим Тадейович зустрічався в цій кімнаті з творчою українською інтелігенцією...
Тож, особистих вражень поки що не маю, приводжу просто анотацію видавництва.

Колись вона знала, чого чекати від кожного наступного дня. Тепер усвідомила, що рутина — омана. Будь-якої миті усе може кардинально змінитися. Випадковий погляд, хибне припущення — і чужа таємниця затягує у смертельний вир. Драматичні події минулого не відпускають сім’ю Грушевських. Чи все так, як здається? А раптом вбивця весь час був поруч?
 
Пропоную буктрейлер на цю книгу від колег з м. Рівне - Оксана Кирильчук, бібліотека-філія №2 
 
Сьогодні Ксенія працює над новою останньою книгою серії «Поліцейські детективи»… Назву поки тримає в секреті. А можливо ще не придумала. Тож, побажаємо їй наснаги, нових творчих планів. І всім нам скорішої Перемоги!

А всім любителям детективного жанру приємного прочитання.

 
 «Мені з дитинства подобалися детективи й жахливчики. Дуже любила читати книги Агати Крісті. Тож, коли вирішила сісти за роман, відразу чомусь подумалося, що це має бути саме детектив».
Ксенія Циганчук




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Літературні стежки лицаря і письменника Павла Дерев’янка

Поетичні крила Василя Симоненка

«Пишу для себе, для своїх героїв»: сучасна українська письменниця -Тамара Горіха Зерня