Чи можна жінці довіряти?: про новий роман Марії Матіос

 «Не допускай такої мислі,
що Бог покаже нам неласку.
Життя людського строки стислі.
Немає часу на поразку»
Ліна Костенко «Берестечко»


Ну ось і закрито останню сторінку роману Марії Матіос «Жінці можна довіряти»…


І хоч вона не перевершила для мене «Букову землю» -  пронизливу, глибоку і зухвалу сагу завдовжки у 225 років. Книга має 928 сторінок і читається на одному диханні … І коли ти закінчуєш її читати, то відчуваєш великий сум від того, що тобі треба залишити цей світ, чудово вивчений і переданий письменницею. На всіх книжкових фестах я не втримуюсь і рекомендую людям купувати цей роман, розхвалюючи його з усіх сторін неначе поринаючи тим самим знову в життя його героїв.

І все ж повернемось до роману «Жінці можна довіряти».

«Не заперечуватиму, 
не підтверджуватиму
і не виправдовуватимусь,
якщо чимало нині сущих, 
читаючи і домислюючи, 
утратять сон і спокій – 
бо впізнаватимуть
у цій книжці себе та інших…» звертається авторка до читачів на початку цієї непростої оповіді.

І саме так. Читаючи роман, я згадувала все своє життя, починаючи із «жовтенятка» і до комсомолу, а потім вже й не пам’ятаю рік, коли мене не прийняли до лав КП. І тут я розумію, що саме тоді правильно спрацював мій генетичний код і саме в належний час… 

Цей роман відрізняється від попередніх. Неначе й художній, а неначей документальний.

Авторка показує, як «шинелі й методи роботи КҐБ і каральних органів з попередніх перекочували в сучасні кабінети».

Сама письменниця називає роман «можливо, найстрашнішою своєю книжкою». У романі майже автобіографічно описується похорон Володимира Івасюка, хоча в романі в нього інше прізвище.

За канву Матіос взяла історію конкретної людини, і вже неначе вишивку викладала інші історії, створюючи загальну вишивану картину розповіді.

Працюючи головою підкомітету ВРУ з питань книговидання та книгорозповсюдження VII (партія УДАР), VIII скликання (БПП), вона отримала листа від свого земляка. Лист був дуже довгий і страшний: я його читаю і розумію, що в мене застигає кров, аж хочеться відкрити вікно: «Я чув, що у Верховній Раді пропрацьовується законопроєкт про відкриття архівів КҐБ і розсекречення агентів та інформаторів. Так ось, я один із тих агентів». В цьому листі були слова про те, що автор довіряє свою історію саме їй, улюбленій письменниці і поважній людині.

Довгий час авторка жила з цим, нанизувала історії, матеріали, які їй довірили ще декілька людей, страшних історій, за розповсюдження яких можна «отримати по голові»,

Хронологія роману неначе різнокольорова чернівецька вишиванка: радянський час, 70-80-і роки ХХ століття, революція гідності, війна на сході 2014 рік, 2015 і аж до наших днів повномасштабного вторгнення.

Чому ця книжка не схожа на інші романи авторки і чому вона з’явилась? Думаю саме тому, що повинна була з’явитись стовідсотково саме сьогодні і зараз.

Я читала і анотувала деякі моменти, і не тому що відкривала щось нове для себе, ні…Просто ще раз у моїй пам’яті відкривались ті спогади, які я чула від своїх репресованих бабусь. Сім’ї моїх тата й мами зазнали і Сибір, і неможливість повернення додому на рідні землі.. Можу тому й не прижились там, де доживали свої останні дні, бо були вирвані з коренем зі своїх рідних земель? По них пройшовся цей «каток комуняцької КГБ-ної історії». 

Погоджуюсь з авторкою, що книжка дуже жорстока. Не в тому розумінні, що там описані якісь тортури: багато людей у той жорстокий час проживало жорстоке життя, і ця жорстокість відгукується аж дотепер. От ніяк не можу зрозуміти цих людей, які це все пережили, і бажають повернення в радянські часи. Ви що мазохісти?

Я до останнього чекала на чудо, на якийсь більш позитивний кінець…Але на те він і художній твір, щоб дати читачеві час на роздуми… і зрозуміти причини і наслідки того, що зараз з нами відбувається. І що треба не прогавити цей момент знову, видалити цю «гниль» з нашої української землі, без права повернення знову, отримати «національний український імунітет» і передати його наступним поколінням. Ой, якже багато ще треба зробити.

Ми живемо в страшний час, війна, смерті, вибухи, покинуті домівки і головне і саме страшне - навколо тисячі зрадників, які вважають себе рятувальниками від «українських фашистів»…

Але, як сказала Ліна Костенко «І згине зло, і правда переможе!». Бо ж жертви людські  не можуть бути даремними.

«І хто б там що кому не говорив,
а згине зло і правда переможе!
Той у Яги царівну відбере,
той кам'янисте поле переоре.
Кощій Безсмертний непремінно вмре,
і всі безглуздя розум переборе!
Лише борись, а щастя не втече.
Не схаменешся - півжиття позаду.
І день, і ніч, і тисячі ночей...

І, резюмуючи вищесказане, наголошую, що так, саме такій жінці, як Марія Матіос, можна довіряти. Переконайтесь в цьому самі, читаючи цей роман.

Я купила цей роман за «Національний кешбек». А «Букова земля» Марії Матіос є в бібліотеках, в т.ч. і в Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова. Не втомлююсь її рекомендувати для прочитання, бо вона того варта.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Літературні стежки лицаря і письменника Павла Дерев’янка

Поетичні крила Василя Симоненка

«Пишу для себе, для своїх героїв»: сучасна українська письменниця -Тамара Горіха Зерня