«Жінка з крилами Ікара»: до 95-річчя від дня народження Ліни Костенко
Ліну Василівну не без перебільшення називають «совістю української нації».
У 2015 році малу планету Сонячної системи № 290127 названо Лінакостенко.
Ліна Костенко стала третьою українкою, яка здобула високе звання кавалера Ордена Почесного легіону - найвищої відзнаки Франції за останні 100 років.
Під час війни така нагорода – найвагоміше визнання мужності, рішучості, громадянської позиції талановитої українки. Ліна Василівна завжди відмовляється «від усіх звань і політичної біжутерії», але з великою вдячністю приймає несподіваний для неї лицарський Орден. Каже, що присвячує його українським воїнам, «бо то є наш найпочесніший Легіон!»
Тож ми маємо всі підстави повторити за героєм її роману: «Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим ґартом. В умовах сучасного світу їй нема ціни».
Аналіз історичних паралелей призводить до серйозних попереджень: «Просніться, люди! Це погані сни. Нове століття в шибку заглядає. Той самий чад, ті ж самі казани, лиш інший диявол дрова підкидає».
Іще 2014-го Ліна Костенко написала вірш, точно й упізнавано змалювавши найпершого винуватця великої війни, від якої потерпає Україна.
І клекіт хижої орди,
Маленький сірий чоловічок
Накоїв чорної біди.
Це звір огидної породи,
Лох-Несс холодної Неви.
Куди ж ви дивитесь, народи?!
Сьогодні ми, а завтра – ви».
Є люди, які ще за життя стають легендами. Навколо них творяться міфи, чутки, перекази, за якими так важко відрізнити правду від вигадки. Вони ж мовчать, оберігаючи свій особистий світ від стороннього ока і впускаючи туди лише близьких і перевірених.
Такою є Ліна Василівна Костенко – поет, публіцист, громадський діяч. А в першу чергу – жінка, яка одного разу написала: «Я вибрала долю собі сама, і що зі мною не станеться, - у мене жодних претензій нема до Долі – моєї обраниці», - і лишилася на все життя вірною цим словам.
Коментарі
Дописати коментар