Найпохмуріший літературний жанр XX століття

   Південна готика 
(Southern Gothic) - літературний жанр, що виник в США в кінці XIX століття. Для південноготичних романів характерні мотиви відчуження і божевілля, глибокий символізм і підвищена увага до релігійних аспектів пуританського суспільства, а також звернення до соціальних проблем, таким як расизм, злидні, насильство і кровозмішення. Дія в них відбувається в колишніх рабовласницьких штатах, які перетворилися в Запустіли і зубожіла глибинку.


   У творах південній готики ключову роль відіграє трагедія американського Півдня, який болісно трансформується і ніяк не хоче підкоритися культурно чужій йому Півночі. На відміну від жителів півночі, для яких на першому місці завжди стояли гроші, жителі півдня колись називали себе «аристократами», найяскравіша картинка подібного уявлення про себе - початок роману «Віднесені вітром», і мали, як би це парадоксально не звучало щодо рабовласників, моральні цінності, що грунтувалися на шляхетність, християнських традиціях і кодексі честі.   Після поразки в Громадянській війні культура і економіка Півдня почали стрімко в'янути, і, як результат, до першої половини XX століття його суспільство остаточно занепало, а від колишнього багатства залишилися лише самотні застарілі садиби, заселені жебраками нащадками колись процвітали білих «поміщиків», де бавовняні поля, де все так же працювали чорношкірі (формально вільні, але не мріяли про щось більше - принцип расової сегрегації діяв ефективно).   Аби не допустити приймати загальну ідею американської мрії, жителі півдня інтуїтивно намагаються дотримуватися безнадійно застарілих традицій і норм поведінки предків, але в результаті лише спиваються, деградують і тонуть у власній жорстокості, отруюють расовою нетерпимістю і релігійним фанатизмом. Як правило, (анти) герої південноготичних творів переживають стан духовного апокаліпсису, викликаного почуттям провини або важким минулим, а відмітною особливістю жанру є занурення читача в повний жах і безвиході внутрішній світ персонажів, душа яких або поступово розкладається і вмирає, або вже мертва.


   Одна з важливих тем південної готики - невинність, тому серед персонажів цих книг так часто зустрічаються діти і підлітки. Але, як ми пам'ятаємо, це жанр великих перегинів і втрат, в якому непорочність рідко витримує зіткнення з несправедливістю. 

  Найбільш відомим представником південної готики є лауреат Нобелівської премії з літератури Вільям Фолкнер, чиї романи «Шум і лють», «Світло в серпні» і трилогія про Сноупсах ( «Сільце», «Місто», «Особняк») визнані зразками жанру. Не менш знаковими стали п'єси Теннессі Вільямса  «Орфей спускається в пекло», «Ніч ігуани», «Трамвай" Бажання "» та ін., «Інші голоси, інші кімнати» Трумена Капоте, а також гучний роман Харпер Лі «Вбити пересмішника».


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Литературные героини, которых мы так любим!

Магические предметы и артефакты со всего света

Почему нельзя? 10 самых распространенных суеверий и их истоки.