Молодь любить і читає фентезі: "Фантастичні talk(s)"

Навіть у цифрову епоху молодь багато читає — новини в інтернеті, повідомлення у месенджерах, шкільні чати та розважальні блоги. Але ніщо не може замінити магію паперових книжок. Я вже не кажу про те, що незважаючи на війну, в Україні все більше створюється видавництв, з’являється багато цікавих авторів і жанрів в літературі.

Популяризація читання шириться як онлайн (освітні платформи, BookTok-ролики, рекомендації блогерів), так і офлайн. До «живого» формату належать різноманітні заходи, які організовують креативні книгарні та бібліотеки: лекції, дискусійні клуби, презентації, читання та творчі зустрічі з авторами. 

Я приємно вражена скільки книжкових фестивалів проводиться, відкривається книгарень і як багато молоді  відвідують ці місця і заходи. І не просто відвідують, а купують книжки, беруть участь у презентаціях, стоять в черзі  за автографами від авторів. І не тільки метрів української літератури, а й молодих. Ці черги мене вразили неабияк.

Що сьогодні читає юнацтво і молодь?

Молоде покоління достатньо свідоме та всебічно обізнане, тому вибирає різну літературу — від класичної прози до психологічного нонфікшну. Зазвичай вибір жанрів та сюжетів збігається із загальними захопленнями та інтересами. Попит мають теми присвячені саморозвитку, соціалізації, стосункам і розумінню власних емоцій. Як завжди, найбажаніша книга для них — це детектив, пригоди, трилер чи фентезі.

Сьогодні я хочу познайомити вас із цікавим письменницьким проєктом. Чому саме з ним? Тому що знаю про них не  з інтернету, а буваю на презентаціях книжок, купую і читаю особисто.

"Фантастичні talk(s)" - це проєкт п'яти українських письменниць - Дарії Піскозуб, Наталії Довгопол, Ірини Грабовської, Світлани Тараторіної та Наталії Матолінець. Вони пишуть книги та ведуть Youtube-канал, де обговорюються книги у фантастичних жанрах.

А тепер трішки про кожну з учасниць проєкту..

Дарія Піскозуб  - письменниця, ютуберка, співзасновниця YouTube проєкту “Фантастичні talk(s)”. Переможниця конкурсу фентезі-романів “Брама 2019”. У 2020 дебютувала із романом “Машина”, першою книгою однойменної тетралогії постапокаліптичного фентезі. У 2023 світ побачили дві збірки короткої прози за участі авторки - “Хроніки незвіданих земель” та “Легендарій вільних міст”. Друга книга тетралогії “Машина” - “Гемма” - вийшла у 2023 та увійшла в короткий список премії жанрової літератури "Своя полиця". У 2024 друком вийшла збірка фантастичної прози "Мотанка" за участі Дарії Піскозуб.

Більш детально про авторку тут 

Наталія Довгопол - письменниця, культурологиня, громадська діячка. Киянка, що живе в Афінах. Пише історичне, фантастичне й пригодницьке, має в доробку книжки для дорослих, молоді та дітей.

Її перший роман трилогії «Шпигунки з притулку "Артеміда"» отримав срібло в «Коронації слова - 2019» та премію «Еспресо. Вибір читачів 2020» в підлітковій категорії, означивши старт професійної письменницької кар'єри.

Більш детально про авторку тут 

Світлана Тараторіна  - письменниця, PR-менеджерка, співзасновниця проєкту «Фантастичні talk(s)». Виросла у Криму, мешкає у Києві. Є лауреаткою премії ЛітАкцент року 2018, володаркою нагороди Chrysalis Award 2019 від Європейського товариства наукової фантастики, спеціальної відзнаки директорки Українського інституту книги та фестивалю LvivBookForum. 

У 2018 році рукопис дебютного фантастичного роману письменниці «Лазарус» — міське фентезі з елементами детективу у світі Києва 1913 року — переміг у видавничому конкурсі КМ-Букс, в результаті чого книга вийшла друком. Роман отримав низку нагород та відзнак. У 2023 році був перевиданий у видавництві Vivat.

Більш детально про авторку тут 

Ірина Грабовська - письменниця, блогерка, співзасновниця проєкту «Фантастичні talk(s)». Пише у жанрах стимпанку і фентезі. Народилася на Донеччині, в місті Сніжне, нині мешкає в Києві. У 2018 році письменниця (під псевдонімом Анастасія Воронова) стала співавторкою військового документального бестселера — хроніки «У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту» про події оборони міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів.Також Ірина Грабовська є авторкою стимпанк-дилогії «Леобург», що складається з книг «Остання обитель бунтарства» і «Остання війна імперій». 

Більш детально про авторку тут  

Наталія Матолінець - письменниця, авторка фентезійних романів, які здобули численні відзнаки. Народилася й живе у Львові, обожнює мандри та каву, цікавиться арнуво, Прекрасною епохою, міською культурою та міфологіями. Володарка II премії конкурсу Коронація Слова 2017, відзнак "Кращий дебют 2018" і "Краща серія 2021" від порталу БараБука та премії Eurocon Chrysalis 2023 від Європейської спільноти наукової фантастики як авторка, яка помітно заявила про себе дебютними творами. Членкиня Шведського ПЕН. 
Авторка книг з міфологічними мотивами “Гессі” та “Академія Аматерасу”, історичного фентезі “Керамічні серця", трилогії урбан-фентезі “Варта у Грі”, “Артефакти Праги” та “Кров Будапешта”, натхненної європейськими містами та їхніми легендами. 

Більш детально про авторку тут 

«Фантастичні talk(s)» - це також Youtube-канал , ціллю якого є розвиток українських фантастичних жанрів. Тут презентуються новинки українських авторів, благодійні інтерв'ю у світових фантастів, а також проводяться майстер-класи з письменницької майстерності та видання книг.

Як писати фантастику: авторська програма від «Фантастичних talk(s)» 

ЗМІ про "Фантастичні talk(s)"  тут


У 2023 році харківське видавництво “Жорж” видало їх першу збірку "Хроніки незвіданих земель". Презентація відбулась в квітні у київській книгарні “Сенс”, на якій мені пощастило побувати. Чому пощастило? Тому що спілкування з такими неймовірно талановитими, харизматичними і такими різними молодими українськими письменницями, представницями нової літературної плеяди - неабияке задоволення.
    Пропоную познайомитись із відгуком на збірку...


"Хроніки незвіданих земель" - збірка оповідань прекрасних дівчат з Fantastychni talks. Кожне  з цих оповідань - окрема історія, в якій час і простір, своя тема і своя атмосфера, своя магічна складова, свої герої і свій письменницький стиль. Усі вони наче різні, але такі єдині в контексті нашої звами загальної історії. Так само як письменниці з різних куточків України, так і ми разом з ними мандруємо нашою землею від Львова до донбаських териконів, від подільських замків до степу Криму, і навіть на українську станцію на Фобося, який супутник Марса. Мандруємо від 15-го року до нашої ери аждо 23 століття. Зустрічаємо богів, царів, духів, упирів, мандрівників крізь дзеркала, алхіміків і майбутніх нащадків. І у кожній історії знаходимо щось питоме й вагоме, що хочется не лише виділити цитатою, а й запам'ятати. Бо "коли зараз не вчепитися в те дрібне, що можна зберегти, то потім у нас вирвуть і його..."[... ] найперше, що загарбники роблять, - віжтинають пам'ять.Бо як у людей нема пам'яті, вони легше коряться і ніц у середині не бунтує". Т ож, мусимо пам'ятати, пам'ятати, пам'ятати і НІКОЛИ не забувати, хто наш ворог, тому що він не змінюється  не еволюціонує. І якщо забуватимемо, будемо приречені ходити колами історії. Читаєтся збірка дуже легко, бо оповіді захоплюють і зацікавлюють, що важко відірватись. А проте так хотілося, щоб оповідання не закінчувалися, і ніколи не перегорнути останню сторінку книги, настільки вона була комфортною. Дякую авторкам за це відчуття й за стільки гарних думок, які вони вклали в свої тексти. "Не маю ні найменшої гадки, як закінчиться ця історія, та відчуваю, що її початок уже написано. Земля обітована починається з нас" 

Уявили події, що відбуваються в цій чудовій збірці? А почитати хочете? Тож, представники харківського видавництва "Жорж" радо подарували читачам Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова нашій бібліотеці цю збірку. А авторки збірки ще й автографи на згадку для вас залишили. А щоб ви уявили, хто ж саме писав ці оповідання, я записала для вас невеличке відео-знайомство з авторками на презентації  збірки у київській книгарні “Сенс”. Тож, знайомтесь.


Сподіваюсь, що вона є і в інших бібліотеках України. Тож, мерщій до бібліотек. Ну, а якщо вас спонукала неприємна новина про відсутність цієї книги в бібліотеці, то можна купити в книгарнях.  

Якщо вас цікавлять інші відгуки, запитайте у ГУГЛ.

 У кожної з цих письменниць є окремі видання, вони друкуються у збірниках, беруть участь у різноманітних книжкових фестивалях та інших книжкових проєктах і завжди відкриті для своїх читачів.

Більше дізнатись про кожну з них, спільні проєкти та інформацію щодо спілкування у соціальних мережах  можна на сайті проєкту Найкращі українські фентезі, сай-фай та постапокаліптика тут! 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Поетичні крила Василя Симоненка

Люко Дашвар спостережливий геній