Сучасна українська письменниця з Херсона – Оксана Зененко


 «Настав час повернутися до своїх витоків і дізнатися більше  

про свою справжню історію”» 

Оксана Зененко




Її дебют в літературі стався в 2014 році, коли у видавництві «Ліра-Плюс» вийшов роман «Мрії збуваються» (під псевдонімом Діана Ясна). 

У 2019 році у «Дебют-газеті» вийшов друком роман «Чемпіонка». І саме з цього роману я відкрила для себе талановиту письменницю, яка живе з тобою в одному місті, а ти і не знаєш. Роман дуже сподобався і я вирішила познайомитись з пані Оксаною через Фейсбук. 

Так почалось знайомство особисто, розпочалась творча дружба Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. Лавреньова і співпраця з письменницею.

Восени того ж року Оксана Зененко стала співавторкою збірки «Покрова через Збруч» від видавництва «КМ-Букс».

У пані Оксани вже вийшло три історичні романи, які присвячені епохі Гетьманщини. Чому саме історичні? Тому що багаторічне захоплення цією темою повинно було проявитись саме в такий спосіб. Талант письменниці повинен служити читачам.


У 2020 році вийшов її перший історичний роман «Останній лицар гетьмана», присвячений Гетьману Війська Запорозького Правобережної України, очільнику Гетьманщини-Петру Дорошенку. Цей роман і до сих пір користується популярністю, особливо після повномасштабного вторгнення росії в Україну.

В ньому авторка цікаво використали містику, щоб пригоди героїв були цікавими, і цей прийом дав можливість читачеві порівняти події часів Гетьманщини із сучасністю, замислитись, проаналізувати, зробити висновки. У сучасного героя роману навіть є свій прототип – спортивний журналіст, з яким авторка випадково зустрілась після виходу роману. В  січні 2021 року за роман «Останній лицар гетьмана» Оксану Зененко нагороджено медаллю імені Олександра Довженка.

Другий роман «Таємна місія гетьмана», присвячений Гетьману Івані Мазепі, побачив світ 2021 року. Авторка із захопленням розповідає про непересічну особистість Івана Мазепи. За словами пані Оксани, дуже цікаво було досліджувати його життя і діяльність, відкривати його як чоловіка, людину, політика. Вона наголошує, що імперія паплюжила всіх, хто намагався вирвати українців з її лап. А самих українців називали то “мазепинцями”, то “петлюрівцями”, а тепер ще “бандерівцями”. Та доступ до шведських архівів, і не тільки, дає можливість спростовувати міфи, знати і говорити правду про Мазепу і його діяльність.

Події у романі відбуваються у славетній столиці Гетьманщини Батурині. Гетьман продумав усе, але він не міг передбачити можливість зради ..Столиця Гетьманщини впала дуже швидко, і це стало сигналом про поразку всього його плану. На згарищах Батурина старий гетьман з відчаєм у голосі сказав Орлику: “Не благословив Господь!”. Навіть геніальний політик не все може передбачити в житті…

І нарешті «Побратим гетьмана» - третій роман, присвячений Пилипу Орлику – Гетьману України в еміграції, який вона почала писати ще в Херсоні і закінчила в Києві, тому що в 2022 році вимушена була виїхати з окупації Херсона.

Починається роман описом Кам’янської Січі на Херсонщини, де зустрічаються Пилип Орлик з Костем Гордієнком у березні 1710 року. 

«…уперше за вісім місяців після Полтавської баталії, Орлик і Гордієнко прибули на Кам’янську Січ, аби узгодити із товариством свої майбутні дії та деякі пункти нової угоди»

Разом із героями роману ми мандруємо історичними подіями, дізнаємось багато цікавого, переживаємо за них, за їх майбутнє,  радіємо їх досягненням і перемогам, співчуваємо поразкам. 

А закінчується роман діалогом Костя Гордієнка з донькою Катериною, в якому звучить надія…Наша надія на Перемогу над Московщиною, мир і найкращу долю України.

«Зустрінемось, доню… Неодмінно зустрінемося! Одного мирного дня, у вільному українському полі!....

- Отже ми знову на порозі вибору?_ піднімаючи очі …тихо мовила Катерина.

- І ми зробимо його, як годиться….Бо ж ми – українці!»

І цими останніми словами роману, пані Оксана всяляє в читача НАДІЮ на Перемогу…

Згадує Олешки 1712 року: «Олешки – наразі невеличке козацьке поселення, через яке проходить шлях на Крим»

Сьогодні, вже місто Олешки, з найвідомішою і найбільшою пустелею в Європі – Олешківськими пісками знаходяться під окупацією ворога… Але ми сподіваємось на їх звільнення якнайшвидше.

Через всі доленосні  історичні події цих історичних романів відбуваються цікаві, неймовірні пригоди героїв, кохання, бойові дії, поразки й перемоги. В романах присутні навіть містичні воїни-характерники, як же без них в часи козацької доби, Гетьманщини.

А з якою любов’ю і як цікаво авторка розповідає на презентаціях про історичні постаті і їх внесок у розвиток та історичні знакові події України, неначе вона жила в ту епоху і була особисто з ними знайома. Тому і хочеться читати і перечитувати її романи, дізнаватись більше про історичне минуле України, як воно відбивається на сьогодення і бути причетним до історичного минулого України, відчувати себе частинкою сучасного і пишатись своїми пращурами. А ще мати надію в найкраще майбутнє своєї Батьківщини, підтримувати її в серці та ділитись цим відчуттям з іншими.


Пані Оксана змістовно та прискіпливо працює з архівними документами, майстерно обробляє історичні факти, щоб вони були цікавими.



Презентація книжки «Побратим гетьмана» в київській «Книгарні Є» (вул. Лисенка,3) див. тут 

Більше про Оксану Зененко та її творчість можна прочитати тут -  Літературна мапа Херсонщини а також Краєзнавство Таврії 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Літературні стежки лицаря і письменника Павла Дерев’янка

Поетичні крила Василя Симоненка